Udrażnianie rur kanalizacji Warszawa, Wołomin, Legionowo

Jak udrożnić (przepchać) zlew kuchenny? Domowe sposoby na zatkany zlew
Strona główna » Jak udrożnić (przepchać) zlew kuchenny? Domowe sposoby na zatkany zlew

Jak udrożnić (przepchać) zlew kuchenny? Domowe sposoby na zatkany zlew

Sytuacja, gdy zlew kuchenny zostaje zatkany, może być prawdziwym problemem. Jeśli nie dbamy regularnie o czystość odpływu, zator może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie. Przedstawiamy kilka skutecznych metod, które pozwolą na odblokowanie zlewu bez konieczności angażowania fachowca. Jak więc poradzić sobie z zatkaniem zlewu, korzystając z domowych sposobów?

Warto najpierw zrozumieć przyczyny tego problemu, które mogą być różnorodne. Zlewozmywak może być zatkanie przez różnego rodzaju przedmioty lub substancje. Podczas codziennego korzystania z zlewu, przez rury przepływa duża ilość wody, mieszana z resztkami jedzenia, małymi odpadkami i tłuszczami. Z czasem te składniki mogą tworzyć zator w rurach, uniemożliwiając swobodny przepływ wody. Dopiero gdy rozbieramy syfon w celu jego czyszczenia, możemy zobaczyć, ile niepożądanych resztek może się tam nagromadzić.

Jak udrożnić zlew samemu?

Oczywiście, przejdźmy zatem do metod, które pomogą rozwiązać problem zatkanych zlewów kuchennych. Na rynku dostępne są liczne środki o różnej skuteczności przeznaczone do odblokowywania zlewozmywaków. Jednak podczas zakupów ważne jest, aby zwrócić uwagę, czy wybrany produkt jest odpowiedni dla naszego typu kanalizacji. Nie wszystkie środki są odpowiednie do rur wykonanych z aluminium. Niektóre płyny lub granulki zawierające silnie żrące substancje mogą uszkodzić rury aluminiowe, które są wrażliwe na tego rodzaju działanie. Dodatkowo, podczas korzystania z tych środków, należy zachować szczególną ostrożność i unikać wdychania wydzielających się z rur oparów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Spróbuj gumowej przepychaczki do rur

Jeśli jednak nie posiadamy specjalistycznego środka do odblokowania rur i nie mamy go pod ręką, możemy skorzystać z innych domowych, ale równie skutecznych sposobów na odblokowanie zlewu. Na początek możemy użyć zwykłego gumowego przepychacza do rur, którego ruchoma końcówka pełni rolę pompy ssąco-tłoczącej. Jego działanie może pomóc usunąć zator w rurze. Przed przystąpieniem do pracy ważne jest zatknięcie otworu przelewowego ręką lub szmatką, a następnie przyłożenie gumowej końcówki do odpływu i wykonanie zdecydowanych ruchów w celu odblokowania zlewu. Obecnie w sklepach dostępny jest także bardziej nowoczesny sprzęt, który nie wymaga użycia siły i jest znany jako przepychaczka, ale w nowoczesnym wydaniu. Urządzenie to przypomina strzykawkę lub pistolet pod względem wyglądu, a jego sposób działania jest podobny do tradycyjnych, gumowych przepychaczy.

Ocet i soda oczyszczona na zatkany zlew

Jeśli dotychczasowe próby nie przyniosły rezultatu i zlew nadal pozostaje zatkany, czas przejść do następnego kroku i sięgnąć po produkty, które na pozór mogą wydawać się bezużyteczne w tej sytuacji. Mowa tutaj o sodzie kuchennej i occie. Wlej do odpływu dużą ilość sody oczyszczonej (około pół szklanki) i zalej ją taką samą ilością wody. Następnie polej wszystko wrzątkiem i pozostaw na co najmniej 15 minut. Po upływie tego czasu spłucz wszystko wodą i obserwuj, czy przygotowana mieszanka zadziałała.

Rozebranie i oczyszczenie syfonu

Jeśli powyższe metody nie przyniosły rezultatu, istnieje prawdopodobieństwo, że zator jest znaczący i silnie blokuje syfon. Dlatego kolejnym krokiem jest rozmontowanie syfonu. Jeśli jest to możliwe, przed przystąpieniem do pracy warto umieścić pod zlewem pojemnik, aby złapać wodę zalegającą w rurach.

Sprężyna do udrażniania zwana również drutem lub żmiją

Jeśli po oczyszczeniu syfonu woda nadal nie odpływa ze zlewu, sugeruje to, że zator może znajdować się dalej w systemie kanalizacyjnym, co oznacza konieczność skorzystania z bardziej zaawansowanego sprzętu do przetykania zlewu. Do takiego sprzętu należą sprężyny, często zwane żmijami. Są to druty zwinięte w sprężyny o długości kilku metrów, zakończone ostrą końcówką. Na drugim końcu posiadają korbę, którą można wkręcać sprężynę do kanalizacji. Kręcenie nią w przeciwnym kierunku pozwala usunąć zanieczyszczenia zalegające w rurach i odblokować zlew. Zaleca się wykonywanie tej czynności z pomocą drugiej osoby, która może przytrzymać końcówkę sprężyny w odpowiednim miejscu.

Co zrobić, aby zapobiec zapchaniu zlewu na przyszłość?

Wspomniane na samym początku przyczyny zatkanego zlewu kuchennego można uniknąć poprzez właściwe działania. Poprawnie wykonana kanalizacja to kluczowa kwestia. Niewłaściwie zaprojektowane przewody mogą w przyszłości przynieść wiele kłopotów. Nawet najbardziej efektywna instalacja nie pomoże, jeśli przez odpływ w zlewie regularnie przedostają się do niej resztki jedzenia lub tłuszcze. Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe sitko, które zatrzyma odpady przed przedostaniem się do odpływu. Mimo to, zaleca się profilaktyczne oczyszczanie rur specjalistycznym środkiem, szczególnie jeśli zauważymy, że woda zaczyna wolniej odpływać ze zlewu.

Kolejną metodą, która pozwoli uniknąć zapchanego zlewu kuchennego, jest zamontowanie młynka do odpadów. Taki urządzenie rozdrabnia wszystkie odpady, które trafiają do odpływu, skutecznie zapobiegając tworzeniu się zatoru. Inwestycja w tego rodzaju sprzęt z pewnością zmniejszy ryzyko poważnego zatknięcia zlewu i pozwoli uniknąć kosztów związanych z jego naprawą.

5/5 - 27 ocen
Call Now Button