Udrażnianie rur kanalizacji Warszawa, Wołomin, Legionowo

Jak samodzielnie udrożnić rury kanalizacji
Strona główna » Jak samodzielnie udrożnić rury kanalizacji?

Jak samodzielnie udrożnić rury kanalizacji?

Nie jest rzadkością, że w naszych domach zmagamy się z problemem zablokowanych zlewów, umywalek, odpływów w wannie czy toaletach. Zanim zwrócimy się o wsparcie do ekspertów od udrażniania rur, często próbujemy samodzielnie uporać się z kłopotem zatorów w naszych instalacjach kanalizacyjnych. Działania własnoręczne w wielu wypadkach okazują się dostateczne do rozwiązania problemu z zablokowanymi rurami. Wzywanie fachowców z kanalizacyjnego pogotowia jest ostatnią deską ratunku, kiedy domowe metody zawodzą. Jakie są te metody? Oto kilka sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z zapchaniem rur w domowych instalacjach kanalizacyjnych.

Jakie są przyczyny zapychania kanalizacji?

Zapchane kanalizacje mogą wynikać z dwóch głównych przyczyn: nieodpowiedniego montażu lub niewłaściwej eksploatacji oraz zaniedbania w konserwacji.

Odpowiednie projektowanie i montaż kanalizacji obejmuje wybór właściwych średnic rur, odpowiednie spadki oraz zastosowanie właściwych materiałów. W nowoczesnym budownictwie rzadko spotyka się problemy z materiałami, ponieważ często używa się tworzyw sztucznych, charakteryzujących się gładkością, odpornością na substancje chemiczne i osady kamienne. Częstsze błędy to niewłaściwe średnice rur oraz niewystarczające spadki.

Gdy system kanalizacyjny został zainstalowany prawidłowo, jego skłonność do zapychania się powinna być minimalna. W takich przypadkach, zatory najczęściej są efektem codziennego użytkowania, takiego jak nagromadzenie resztek jedzenia, włosów, piasku, nierozpuszczalnych chusteczek oraz innych podobnych materiałów.

Przepychanie zatkanych rur – najlepsze domowe sposoby

Gdy mamy do czynienia z zapchaną kanalizacją, istotne jest, aby najpierw ustalić przyczynę problemu, zanim przystąpimy do jego rozwiązania.

Zacznij od sprawdzenie syfonów

Nie ma potrzeby przepychania zlewu, umywalki lub wanny, jeśli zator wystąpił tylko w syfonie. W nowoczesnych systemach, syfony są proste w demontażu, co ułatwia ich oczyszczenie pod bieżącą wodą z wszelkich nagromadzonych zanieczyszczeń. Gdy problem nie ustępuje po takiej interwencji, wówczas konieczne będzie zastosowanie dodatkowych metod.

Zacznij od sprawdzenie syfonów

Przepychaczka, czyli przepychacz sanitarny

Jeżeli zator znajduje się głębiej w kanalizacji, konieczne jest zastosowanie innej, ale także prostej metody. Efektywne przepychanie toalety czy innego odpływu można przeprowadzić przy użyciu właściwej przepychaczki, którą można łatwo nabyć w sklepie z wyposażeniem domowym. Czasami, aby skutecznie udrożnić kanalizację, może być potrzebne demontowanie samej toalety.

Kret – czy warto używać środków chemicznych do przypychania rur?

Chemiczne preparaty do czyszczenia kanalizacji, takie jak np. kret czy melt, są stosowane poprzez wsypanie (wlanie) do toalety, zazwyczaj z dodatkiem wody, co ma na celu zwiększenie przepustowości rur. Ważne jest, aby pamiętać, że są to mocne środki chemiczne, dlatego zaleca się otworzyć okno i opuścić pomieszczenie, gdy produkt działa na zanieczyszczenia. Należy zachować ostrożność podczas stosowania tych substancji. Chemiczne metody czyszczenia są szczególnie efektywne w ramach prewencyjnej konserwacji przy lekko zmniejszonej przepustowości kanalizacji. W sytuacji całkowicie zablokowanego odpływu, chemiczne metody mogą jednak pogorszyć sytuację, tworząc jeszcze większy zator. Dlatego udrażnianie kanalizacji środkami chemicznymi nie jest zalecane w przypadku całkowitego zablokowania rur.


Sprężyna udrażniająca, znana także jako spirala kanalizacyjna

Kiedy środki chemiczne nie przynoszą efektów, konieczne może być użycie mechanicznej sprężyny, znaną również jako spirala do przepychania rur. To narzędzie pozwala na czyszczenie zatorów znajdujących się w głębszych częściach odpływu. Sprężyna, wykonana z metalu i mająca kilka metrów długości, przyjmuje kształt spirali. Na jej obu końcach umieszczone są korba do nawijania sprężyny i ostry element do rozbijania nagromadzonych zanieczyszczeń. Proces przepychania toalety lub umywalki polega na wkręceniu sprężyny do rury, a następnie kręceniu korbą w przeciwnym kierunku, aby usunąć nagromadzone nieczystości z instalacji.

Ważne jest zabezpieczenie łazienki przed ewentualnym cofaniem się nieczystości podczas wyjmowania sprężyny, z uwagi na jej ograniczoną siłę przebicia. Jeśli samodzielne próby nie skutkują, zaleca się niezwłoczne wezwanie specjalistów, czyli pogotowia kanalizacyjnego.

Metoda ta powinna być skuteczna w większości przypadków. W sytuacji nieskuteczności, wskazane jest zwrócenie się o pomoc do fachowców.

Używaj sitka na odpływ w zlewie

Jak już wcześniej wspomniano, przyczyną zapchania rur często jest ich codzienne użytkowanie. W kuchni, zatory często powstają przez tłuszcz gromadzący się w rurach, np. po wylaniu do zlewu podczas czyszczenia patelni, a także przez resztki jedzenia, odpady organiczne z mycia warzyw i owoców, fusy z kawy czy herbaty. Natomiast w łazienkach, głównymi sprawcami zatorów są zwykle włosy, piasek, a także produkty trudno rozpuszczalne jak gruby papier toaletowy, chusteczki higieniczne czy tampony.

Zastosowanie sitka na odpływ jest skuteczną i prostą metodą prewencyjną

Użycie sitka na odpływ jest prawdopodobnie najłatwiejszą i najtańszą metodą, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do systemu kanalizacyjnego. Sitka te można zastosować w zlewie, umywalce, wannie czy nawet w brodziku prysznicowym. Ich działanie jest proste, ale efektywne: pozwalają na swobodny przepływ wody, jednocześnie zatrzymując większe elementy, które mogłyby spowodować zator w odpływie.

Regularny monitoring kanalizacji stanowi kluczowy element profilaktyki

Regularnie, jako część konserwacji, lub gdy zauważymy, że woda odpływa wolniej lub słyszymy niezwykłe bulgotanie, warto rozważyć przeprowadzenie inspekcji kanalizacji. Jest to profesjonalna usługa polegająca na przeglądzie systemu kanalizacyjnego za pomocą kamery inspekcyjnej, co umożliwia identyfikację ewentualnych nieprawidłowości, zatorów lub uszkodzeń, które mogą prowadzić do poważniejszych problemów z kanalizacją.

Czy warto samodzielnie przepychać rury kanalizacji?

Domowe metody udrażniania kanalizacji są często skuteczne w przypadkach łagodnych zatorów, które wynikają z codziennego użytkowania. Do rozwiązywania takich problemów można zastosować różne techniki, takie jak czyszczenie chemiczne, regularne oczyszczanie syfonów czy, w bardziej skomplikowanych przypadkach, mechaniczne przepychanie rur za pomocą sprężyny. Te metody są dostępne dla większości z nas, choć wymagają czasu, zaangażowania i pewnego stopnia gotowości do radzenia sobie z niewygodnymi i czasem nieprzyjemnymi sytuacjami.

Jak profesjonalne pogotowie kanalizacyjne udrażnia rury i jakie metody wykorzystuje?

Podstawową różnicą między domowymi a zawodowymi metodami udrażniania kanalizacji jest użycie specjalistycznego sprzętu oraz doświadczenie zdobyte przez lata pracy w tej branży. Fachowcy specjalizujący się w przepychaniu rur i udrażnianiu kanalizacji najpierw dokładnie oglądają miejsce awarii, ponieważ każdy przypadek jest wyjątkowy i różni się stopniem skomplikowania. Po przeprowadzeniu oględzin, specjaliści zabezpieczają obszar pracy i przygotowują odpowiedni sprzęt. W przypadkach, gdy możliwy jest łatwy dostęp, często stosują głowicę działającą pod ciśnieniem wody. Dzięki dyszom skierowanym pod różnymi kątami, głowica wypuszcza silne strumienie wody, co pozwala na efektywne i skuteczne czyszczenie oraz udrożnienie kanalizacji dzięki dużej sile przebicia i przepustowości wody.

Jak profesjonalne pogotowie kanalizacyjne udrażnia rury i jakie metody wykorzystuje?

W sytuacjach, gdzie zastosowanie wcześniej opisanej technologii jest niemożliwe, na przykład w zamkniętych budynkach czy wysokich biurowcach, gdzie dostęp do kanalizacji jest ograniczony, stosuje się alternatywne metody. Jedną z nich jest użycie zautomatyzowanej mechanicznej sprężyny, która po podłączeniu do źródła zasilania osiąga siłę przebicia porównywalną z głowicą ciśnieniową. Taka sprężyna w praktyce okazuje się równie skuteczna, jak metoda wykorzystująca wodę pod ciśnieniem. Ograniczeniem tej metody jest jednak zasięg sprężyny, który w niektórych modelach może sięgać do 30 metrów, lecz zwykle wynosi od 15 do 20 metrów.

Po zakończeniu prac udrażniających, bardzo ważne jest przeprowadzenie monitoringu kanalizacji. Celem takiej inspekcji jest ustalenie, co było przyczyną zapchania rur lub co może przyczynić się do kolejnych zatorów. Często okazuje się, że za problemy z przepływem nie odpowiada niewłaściwe użytkowanie, lecz uszkodzenia instalacji. Monitoring kanalizacji umożliwia dokładne sprawdzenie stanu odpływu i wykrycie potencjalnych wad konstrukcyjnych, takich jak wystające uszczelki, pęknięcia, deformacje rur, zapadnięcia kanalizacji oraz innych czynników mogących przyczyniać się do zapychania systemu.

5/5 - 27 ocen
Call Now Button